Hotline: +420 511 189 990
czsk

Výzkum odhalil, kde se zmrzlina prodává nejvíce

Naše produkty

Články

05. 02. 2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

07. 01. 2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

07. 03. 2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...

Zajímá vás, jakou zmrzlinu si Češi dávají nejraději? Jaká je celková spotřeba jednotlivých druhů zmrzliny? Přečtěte si náš článek, který čerpá z unikátního průzkumu Spotřeba zmrzliny mimo domov v ČR v roce 2010, na kterém se podílela také značka Frigomat, jež na území ČR a SR zastupuje firma CESK, a.s. Tento unikátní výzkum probíhal v průběhu celého roku 2010 a zahrnul také zpravidla opomíjený řemeslný způsob výroby zmrzliny. Dozvíte se nejen kolik, které zmrzliny se u nás za rok spotřebuje, ale také kde zmrzlina nejvíce „frčí“.

Zajímá vás, jakou zmrzlinu si Češi dávají nejraději? Jaká je celková spotřeba jednotlivých druhů zmrzliny? Přečtěte si náš článek, který čerpá z unikátního průzkumu Spotřeba zmrzliny mimo domov v ČR v roce 2010, na kterém se podílela také značka Frigomat, jež na území ČR a SR zastupuje firma CESK, a.s. Tento unikátní výzkum probíhal v průběhu celého minulého roku a zahrnul také zpravidla opomíjený řemeslný způsob výroby zmrzliny. Dozvíte se nejen kolik, které zmrzliny se u nás za rok spotřebuje, ale také na kterých místech zmrzlina nejvíc „frčí“.

Točená zmrzlina

K odhadu spotřeby točené zmrzliny se ve výzkumu použily dva údaje: spotřebované směsi a spotřebované zmrzlinové kornouty. V případě že použijeme k odhadu spotřeby zmrzliny objem směsi, získáme číslo 5,9 milionů litrů točené zmrzliny.

Pokud budeme odhadovat podle kornoutů, zjistíme, že v roce 2010 jich bylo spotřebováno 38 milionů, což při průměrné porci 120 ml, vychází na cca 5,6 milionů litrů. Z uvedeného vyplývá, že celková spotřeba točené zmrzliny se v ČR v roce 2010 pohybovala mezi 5,6 -5,9 milionů litrů.

Točená zmrzlina se nejvíce prodávala v cukrárnách, kavárnách a pekárnách (46%), významný podíl měly také fasfoody a samoobslužné restaurace včetně McDonalds a KFC (25%), 10% točené zmrzliny se prodalo v restauracích a hotelech a 8% v provozech rekreačních zařízení jako jsou stadiony, plovárny nebo sportovní zařízení.

Kopečková řemeslná zmrzlina

Pro účely studie byla kopečková řemeslná zmrzlina definovaná jako zmrzlina produkovaná pro vlastní provozovnu, nebo maximálně pro několik dalších provozoven v nejbližším okolí. Je důležité poznamenat, že tak byla definována spíše rozsahem, než způsobem výroby. Větší výrobci, vyrábějící řemeslným způsobem, byli zařazeni do další kategorie – kopečková průmyslová zmrzlina.

Celková odhadovaná spotřeba této zmrzliny byla v minulém roce 4 miliony litrů. Z toho se cca 70% spotřebovalo do kornoutů a 30% na výrobu zmrzlinových pohárů a dezertů. Celých 80 procent kopečkové řemeslné zmrzliny bylo prodáno v cukrárnách, kavárnách, kioscích či pekárnách, 10 % prodaly restaurace a hotely a šesti procenty se na prodeji podílely provozy rekreačních zařízení, jako jsou stadiony, plovárny a sportovní zařízení či muzea.

Kopečková průmyslová zmrzlina

Spotřeba průmyslové kopečkové zmrzliny byla podle výzkumu 4,5 milionů litrů. Z tohoto množství připadá asi 2,5 milionů litrů na průmyslové výrobce a 2 miliony litrů na tzv. „poloprůmyslové“ výrobce, kteří produkují větší množství zmrzliny, kterou však vyrábějí řemeslným způsobem.

V této kategorii zmrzliny se vyvážně 50% spotřebovalo do kornoutů a 50% na výrobu pohárů a zmrzlinových dezertů. V prodeji průmyslové kopečkové zmrzliny jednoznačně vedly restaurace a hotely s 50%, další významný podíl na prodeji měli cukrárny, kavárny a pekárny, kde se prodalo 30% této zmrzliny. Na třetí pozici objemu prodeje průmyslové zmrzliny se s 12% umístily provozy rekreačních zařízení, tedy stadiony, plovárny, muzea, zámky či zábavní parky.

Balená zmrzlina do ruky (nanuky, kornouty, ruské zmrzliny)

Spotřeba nanuků a dalších druhů zmrzliny „do ruky“ v roce 2010 dosáhla objemu 4,9 milionů litrů. Vzhledem k charakteru tohoto druhu zmrzliny byl její prodej více strukturovaný, než u kopečkové a točené zmrzliny. Nejvíce se tato zmrzlina prodávala v řetězcích malých samoobsluh (25%), na benzínových pumpách (23%), v nezávislých prodejnách potravin (15%) v cukrárnách, kavárnách, kioscích a pekárnách (10%), v provozech rekreačních zařízení (10%) a v restauracích a hotelech (9%).

Shrnutí

Spotřeba zmrzliny mimo domov (Out of Home) v ČR v roce 2010

 Kategorie zmrzliny  v milionech litrů
 Točená zmrzlina  5,6
 Kopečková zmrzlina - řemeslná  4,0 
 Kopečková zmrzlina - průmyslová  4,5
 Balená impulzní (do ruky; nanuky)  4,9
 Celková spotřeba mimo domov  19,0
 Balená impulzní - spotřeba doma*  9,7
 Multipaky impulzních zmrzlin*  1,4
 Rodinná balení (take home) - spotřeba doma*  19,9
 Celková spotřeba zmrzliny v ČR  v litrech
 Roční spotřeba zmzliny na obyvatele (ČR - 10,5 mil. obyvatel)  4,8 litrů

 
*Zdroj: AC Nielsen

Jak vyplývá z výzkumu, točená i kopečková zmrzlina je u nás velmi oblíbená a její spotřeba vykazuje velmi vysoké hodnoty a potenciálně velmi vysoké zisky v poměru vúroba/prodej. Pokud teprve zvažujete vlastní prodej zmrzliny, nebo přemýšlíte o oživení portfolia stávající kavárny či cukrárny, skvělým způsobem jak nastartovat podnikání v tomto oboru je investice do špičkových zmrzlinových strojů. Tradiční italský výrobce Frigomat nabízí stroje na kopečkovou zmrzlinu i stroje na točenou zmrzlinu té nejvyšší kvality. Tradice několika generací cukrářů, kteří pracují na těchto vyhlášených strojích podtrhuje výjimečnou kvalitu a zpracování zmrzlinových strojů této světové značky.

Články

5/02/2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

7/01/2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

7/03/2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...