Hotline: +420 511 189 990
czsk

Úspěšný prodej zmrzliny: Jak na to?

Naše produkty

Články

05. 02. 2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

07. 01. 2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

07. 03. 2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...

Zajímá vás, jak úspěšně prezentovat a prodávat zmrzlinu a jí podobné produkty? Přečtěte si článek o několika velice úspěšných výrobcích, kteří v současné době produkují a prodávají nejlepší zmrzliny a sorbeta na světě. Inspirujte se tipy a nápady, které stojí za úspěchy značek jako je Grom, Amorino nebo Amore Gourmet Gelato.

Vstoupíte-li do cukrárny Grom v Miláně nebo Amorino v Šanghaji, mohli byste podle nabízeného menu nabýt dojmu, že se nejedná o cukrárnu, ale spíše o luxusní vinný bar nebo obchod s potravinami určený pro gurmány. Daleko od pravdy byste ve skutečnosti nebyli! Zvláště vezmeme-li v úvahu ingredience, které k výrobě zmrzliny místní zmrzlináři využívají.

Sladké rozmazlování něco stojí

Přísady jako víno Pedro Ximenez, Tonda Gentile, lískové oříšky z Langhe nebo citron Sfusato z Amalfi si našly svoji cestu i do zmrzliny. A to nejen v těchto moderně vybavených cukrárnách. Po celém světě, jsou tyto pochoutky vyráběny a nabízeny s velkým úspěchem. Lidé jsou ochotni připlatit si za vynikající italskou zmrzlinu, kvalitní sorbeta pro fajnšmekry nebo produkty z přírodních ingrediencí. Ceny za tyto výjimečné požitky se pohybují od € 1 až € 8 za kopeček zmrzliny. Za tuto cenu nedostanete ale „obyčejnou" zmrzlinu, ale kopeček té nejlepší zmrzliny ozdobený například čokoládou gianduja nebo ostružinami s mascarpone.

Jak provozovat úspěšnou síť cukráren a mít stále plno?

Prezentace zmrzliny v podání Amorina

Jednoznačná odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje, ale možný návod, jak toho docílit, lze nalézt. Stačí se inspirovat některými obchodníky, přidat něco ze svého know-how a úspěch je na světě. Vhodným příkladem úspěšných cukráren, mohou být obchody se zmrzlinou značek Grom a Amorino. Po založení několika cukráren v jejich domovských zemích Itálii a Francii se Grom a Amorino rozrůstají po celé Evropě, USA a Asii. A nejde jen o tyto dvě značky. I další společnosti, třeba Amore Gourmet Gelato, která byla založena dvěma indickými podnikateli a jedním mistrem zmrzlinářem, se rozhodla pro rozšíření své sítě. V Indii má již osm fungujících a úspěšných cukráren, především v Bombaji a Hyderabad a proto jí v expanzi nic nebrání.

Přemýšlet o produktu se vyplatí!

Všechny tyto společnosti mají jedno společné. O produktu a jeho prodeji přemýšlejí v souvislostech a koncepčně. Podrobně plánují, jak produkt vhodně prezentovat, jak aranžovat a nedesignovat interiéry a exteriéry svých cukráren nebo kde, jak a kým své produkty prodávat či servírovat. V podstatě jde o soubor strategií, které tvoří jeden propracovaný plán, kterého se následně jednotlivé cukrárny drží. A jak je vidět z obchodních úspěchů, jde o plán skutečně promyšlený, přinášející kýžené ovoce.

Strategie využívané proslulými cukrárnami Grom a Amorino jsou podobné těm, které používají velmi významné světové módní značky. Výrobci exkluzivních kabelek, bot nebo hodinek propagují především kvalitu využitých materiálů a utratí miliony dolarů za aranžování a úpravu svých butiků. Nemalé částky utratí také za školení svého prodejního personálu, jehož úkolem je hýčkat zákazníky, kteří u nich utratí spoustu peněz. Zákazníky je třeba informovat a neustále vysvětlovat výjimečnost nabízeného zboží. To platí nejen v módním průmyslu, ale také v oblasti zmrzlinářské a cukrářské výroby.

Grom: Úspěch zaručen!

Zmrzlina Grom "to go"Značka Grom byla založena v Turíně v roce 2003. Podle svého zakladatele Guida Martinettiho se bude její příjem za rok 2010 pohybovat někde kolem € 6 milionů. Takových zisků dosahuje za pouhých 7 let podnikání. Společnost GROM má nyní 19 cukráren po celé severní Itálii a další v několika zemích světa.

Zmrzlina pod značkou Grom se prodává za cenu € 1.50 a € 3.50 v Miláně (cena je o něco vyšší, než průměrná cena zmrzliny ve městě). Řetězec zdůrazňuje, že všechny ingredience, z nichž je zmrzlina vyráběna a připravována jsou přírodního původu."Naše zmrzliny patří mezi nejčistší (bez chemických a umělých přísad) na světě", říká pan Martinetti.

V cukrárnách Grom jsou z toho důvodu umístěny velké, hustě popsané panely, které ukazují zákazníkům ve frontě, jaký je původ každé složky a přísady obsažené ve zmrzlině. Například Grom používá při výrobě sorbet pouze určitý druh vody z horského pramene a BIO ovoce vypěstované na BIO farmě v Piemontu. Mají tak plnou kontrolu nad složkami obsaženými v sorbetech. K nejpopulárnějším sorbetům patří Crema di Grom - vaječný krém s čokoládou a kousky sušenek cookies, kde se používají výhradně BIO vejce, kvalitní čokolády z Ekvádoru a sušenek z Piemontu vyrobených z pěti druhů kukuřice. Každá složka je pečlivě vybírána a sledována. Je kladen absolutní důraz na kvalitu a také na marketingové aktivity a komunikaci.

Svoji první cukrárnu mimo Itálii situovala společnost Grom na manhattanskou čtvrt Upper West Side. „Jde o oblast, kde jsou lidé ochotni zaplatit za prvotřídní kvalitu konzumovaných potravin", říká zakladatel společnosti Grom Guid Martinetti, 33 let, který před tím, než začal podnikat v oblasti zmrzlinářství, pracoval ve vinařství. Loni v dubnu Grom otevřel svůj druhý obchod v New Yorku ve West Village. Nyní Grom vyhledává vhodnou lokalitu v Tokiu, kde chtějí v příštím roce otevřít další cukrárnu.

Velkou zkouškou pro značku Grom bude otevření cukrárny v Paříži, které je naplánováno na začátek léta. Cukrárna bude čelit velkému konkurenčnímu tlaku. Hned za rohem totiž stojí cukrárna Amorino, která v Paříži prosperuje již několik let.

Amorino upřednostňuje zkušenosti

Stejně jako Grom, byla i společnost Amorino založena dvěma italskými přáteli, kteří předtím neměli žádnou zkušenost se zmrzlinou. První obchod se zmrzlinou otevřela společnost Amorino v roce 2002 na menším ze dvou ostrovů, které jsou rozesety po řece Seině v centru města Île Saint-Louis. Zde se Amorino tváří v tvář již od počátku podnikání setkává s jedním z nejstarších pařížských výrobců sorbet: značkou Berthillon. "Tak trochu jsme to udělali schválně. Jestliže zvládneme podnikat zde, tak to zvládneme všude", říká jeden ze zakladatelů Amorina Paolo Benassi, 42 let.

Interiér cukrárny AmorinoAmorino ve srovnání s Gromem klade větší důraz na získané zkušenosti. Zaměřuje se více na detail a jednotný korporátní vzhled - všechny obchody Amorino vypadají stejně. Stěny obchodů zdobí kvalitní kámen nebo dřevěné panely z masivního ořechu vyrobené mistrem tesařem z Reggio Emilia, což je rodné město obou zakladatelů firmy. Barvy jsou laděny do odstínů hnědé a všude, kde je to vhodné, je zřetelně zobrazen Amor ztvárňující logo Amorina. Společnost Amorino má velmi specifické požadavky na své obchody a přesnou představu o každém detailu. Například mají detailně promyšlené, jak by mělo vypadat osvětlení chladící vitríny, jaký odstín světla má být použit k osvětlení nebo jaká je minimální vzdálenost mezi jednotlivými prvky v obchodě. V případě Amorina jde o skutečné detaily, které dohromady tvoří dokonalý a především úspěšný koncept. To potvrzují i reference zákazníků Amorina.

"Zmrzlina je to, co je důležité. Ale obchod musí být také hezký a příjemný", říká Andrea Sahyoun, student z Brazílie, který se zastaví v Amorinu pro italskou zmrzlinu pokaždé, když je v Paříži. "Zbožňuji Amorino", říká.

Podle obou zakladatelů se během rušného letního dne v obchodě prodá zhruba 1000 porcí zmrzliny Amorino. Cena za jednu porci se přitom pohybuje mezi € 3 a € 8. Je tedy vyšší, než ve většině obchodů ve městě. Ale to vůbec nevadí. Cena není vždy to, co rozhoduje! V zimě Amorino doplňuje prodej zmrzliny širokým výběrem italské čokolády a jiných zajímavých sladkostí. Krabičku italských bonbónů prodává za € 29. Amorino provozuje většinu svých 33 prodejen v rámci franchizingu, především v Itálii. Nyní se však soustředí intenzivně na Francii. Další obchody má dále v Barceloně a v Šanghaji.

Jak je v Amorinu nahlíženo na detail a firemní identitu, dokládají obchody vystavěné v Šanghaji. Při jejich stavbě se nekompromisně vyžadovalo, aby byly naprosto totožné s těmi v Evropě.

Pan Sereni doufá, že v příštích 5 letech dosáhne síť Amorino ve Francii rozšíření na sto obchodů a zároveň expanduje do sousedních zemí jako je Německo, Španělsko atd.

Amore Gourmet Gelato a italská zmrzlina v Indii

Další z řady úspěšných značek prodávající zmrzlinu je Amore Gourmet Gelato, podnikající v Indii. Spoluzakladatel Nayyer Hussain, 46 let, říká, že Amore Gourmet vyrábí, skladuje a prodává zmrzlinu na kvalitních zmrzlinářských strojích dovezených z Itálie. Jednu porci zmrzliny - od Tiramisu po sorbet Guava - prodává za průměrnou cenu kolem jednoho eura. „To je více než dvojnásobek, než v jakémkoliv jiném místním obchodě", říká pan Hussain.

Prodejní stánek zmrzliny Amore Gourmet GelatoVelkou výzvou, kterou cukrárny Amore Gourmt Gelato přijaly je šířit a nabízet netradiční příchutě indickým zákazníkům, kteří preferují jednoduchou chuť např. anýzu s kmínem a zázvorem nebo tradiční italské chutě, jako je pistáciová či prostý vaječný krém.

Všechny tři příklady úspěšných obchodníků poodkrývají, co je při prezentaci a prodeji zmrzliny důležité. Aby byl obchod se zmrzlinou úspěšný, musí prodejce přemýšlet o produktech a jejich prodeji koncepčně a vše řešit a plánovat do nejmenšího detailu. Tedy prodávat produkty připravené pouze z opravdu kvalitních surovin, vyrábět na kvalitních zmrzlinářských strojích, vhodně, netradičně a elegantně je prezentovat a intenzivně se zabývat marketingem a komunikací se zákazníkem. Kombinace všech těchto aktivit, společně s know-how obchodníka, zaručuje jistý úspěch. Stejně tak, jako v případě značek Grom, Amorino nebo Amore Gourmet Gelato.

Bohužel v současné době jsme svědky spíše opačného nebo pouze polovičního přístupu k prodeji a prezentaci zmrzliny. Některý výrobce či prodejce šetří na kvalitě surovin, jiný zase na vybavení a zmrzlinových strojích. Pokud se už najde někdo, kdo vyrábí kvalitní a konkurence schopné produkty, většinou nevěnuje dostatečnou pozornost samotnému prodeji, vhodné prezentaci výrobků a komunikaci se zákazníkem.

Problém často tkví v nedostatečně informované a proškolené obsluze. Pokud zmrzlině a jejímu složení dostatečně nerozumí nebo nepozná rozdíly mezi jednotlivými druhy, pravděpodobně ji nedokáže ani kvalitně prezentovat a prodat zákazníkům. Přitom prodej a prezentace zmrzliny stojí právě na schopnostech obsluhy. Ta zákazníkům musí umět poradit, navrhnout doporučení, podrobně vysvětlit, z čeho a jak je zmrzlina vyráběna nebo jaký rozdíl je mezi sorbetem a smetanovou či mléčnou zmrzlinou. Tyto informace patří k základním znalostem, které obsluha musí bezpodmínečně znát.

Situace se naštěstí rapidně zlepšuje a do budoucna se jistě dočkáme mnoha kvalitních cukráren a obchodů se zmrzlinou, které mohou konkurovat zaběhnutým značkám prodávajícím svou zmrzlinu v jiných evropských zemích.

 

Články

5/02/2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

7/01/2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

7/03/2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...