Hotline: +420 511 189 990
czsk

Úspěšný prodej zmrzliny: Jak na to?

Naše produkty

Články

05. 02. 2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

07. 01. 2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

07. 03. 2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...

Zajímá vás, jak úspěšně prezentovat a prodávat zmrzlinu a jí podobné produkty? Přečtěte si článek o několika velice úspěšných výrobcích, kteří v současné době produkují a prodávají nejlepší zmrzliny a sorbeta na světě. Inspirujte se tipy a nápady, které stojí za úspěchy značek jako je Grom, Amorino nebo Amore Gourmet Gelato.

Vstoupíte-li do cukrárny Grom v Miláně nebo Amorino v Šanghaji, mohli byste podle nabízeného menu nabýt dojmu, že se nejedná o cukrárnu, ale spíše o luxusní vinný bar nebo obchod s potravinami určený pro gurmány. Daleko od pravdy byste ve skutečnosti nebyli! Zvláště vezmeme-li v úvahu ingredience, které k výrobě zmrzliny místní zmrzlináři využívají.

Sladké rozmazlování něco stojí

Přísady jako víno Pedro Ximenez, Tonda Gentile, lískové oříšky z Langhe nebo citron Sfusato z Amalfi si našly svoji cestu i do zmrzliny. A to nejen v těchto moderně vybavených cukrárnách. Po celém světě, jsou tyto pochoutky vyráběny a nabízeny s velkým úspěchem. Lidé jsou ochotni připlatit si za vynikající italskou zmrzlinu, kvalitní sorbeta pro fajnšmekry nebo produkty z přírodních ingrediencí. Ceny za tyto výjimečné požitky se pohybují od € 1 až € 8 za kopeček zmrzliny. Za tuto cenu nedostanete ale „obyčejnou" zmrzlinu, ale kopeček té nejlepší zmrzliny ozdobený například čokoládou gianduja nebo ostružinami s mascarpone.

Jak provozovat úspěšnou síť cukráren a mít stále plno?

Prezentace zmrzliny v podání Amorina

Jednoznačná odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje, ale možný návod, jak toho docílit, lze nalézt. Stačí se inspirovat některými obchodníky, přidat něco ze svého know-how a úspěch je na světě. Vhodným příkladem úspěšných cukráren, mohou být obchody se zmrzlinou značek Grom a Amorino. Po založení několika cukráren v jejich domovských zemích Itálii a Francii se Grom a Amorino rozrůstají po celé Evropě, USA a Asii. A nejde jen o tyto dvě značky. I další společnosti, třeba Amore Gourmet Gelato, která byla založena dvěma indickými podnikateli a jedním mistrem zmrzlinářem, se rozhodla pro rozšíření své sítě. V Indii má již osm fungujících a úspěšných cukráren, především v Bombaji a Hyderabad a proto jí v expanzi nic nebrání.

Přemýšlet o produktu se vyplatí!

Všechny tyto společnosti mají jedno společné. O produktu a jeho prodeji přemýšlejí v souvislostech a koncepčně. Podrobně plánují, jak produkt vhodně prezentovat, jak aranžovat a nedesignovat interiéry a exteriéry svých cukráren nebo kde, jak a kým své produkty prodávat či servírovat. V podstatě jde o soubor strategií, které tvoří jeden propracovaný plán, kterého se následně jednotlivé cukrárny drží. A jak je vidět z obchodních úspěchů, jde o plán skutečně promyšlený, přinášející kýžené ovoce.

Strategie využívané proslulými cukrárnami Grom a Amorino jsou podobné těm, které používají velmi významné světové módní značky. Výrobci exkluzivních kabelek, bot nebo hodinek propagují především kvalitu využitých materiálů a utratí miliony dolarů za aranžování a úpravu svých butiků. Nemalé částky utratí také za školení svého prodejního personálu, jehož úkolem je hýčkat zákazníky, kteří u nich utratí spoustu peněz. Zákazníky je třeba informovat a neustále vysvětlovat výjimečnost nabízeného zboží. To platí nejen v módním průmyslu, ale také v oblasti zmrzlinářské a cukrářské výroby.

Grom: Úspěch zaručen!

Zmrzlina Grom "to go"Značka Grom byla založena v Turíně v roce 2003. Podle svého zakladatele Guida Martinettiho se bude její příjem za rok 2010 pohybovat někde kolem € 6 milionů. Takových zisků dosahuje za pouhých 7 let podnikání. Společnost GROM má nyní 19 cukráren po celé severní Itálii a další v několika zemích světa.

Zmrzlina pod značkou Grom se prodává za cenu € 1.50 a € 3.50 v Miláně (cena je o něco vyšší, než průměrná cena zmrzliny ve městě). Řetězec zdůrazňuje, že všechny ingredience, z nichž je zmrzlina vyráběna a připravována jsou přírodního původu."Naše zmrzliny patří mezi nejčistší (bez chemických a umělých přísad) na světě", říká pan Martinetti.

V cukrárnách Grom jsou z toho důvodu umístěny velké, hustě popsané panely, které ukazují zákazníkům ve frontě, jaký je původ každé složky a přísady obsažené ve zmrzlině. Například Grom používá při výrobě sorbet pouze určitý druh vody z horského pramene a BIO ovoce vypěstované na BIO farmě v Piemontu. Mají tak plnou kontrolu nad složkami obsaženými v sorbetech. K nejpopulárnějším sorbetům patří Crema di Grom - vaječný krém s čokoládou a kousky sušenek cookies, kde se používají výhradně BIO vejce, kvalitní čokolády z Ekvádoru a sušenek z Piemontu vyrobených z pěti druhů kukuřice. Každá složka je pečlivě vybírána a sledována. Je kladen absolutní důraz na kvalitu a také na marketingové aktivity a komunikaci.

Svoji první cukrárnu mimo Itálii situovala společnost Grom na manhattanskou čtvrt Upper West Side. „Jde o oblast, kde jsou lidé ochotni zaplatit za prvotřídní kvalitu konzumovaných potravin", říká zakladatel společnosti Grom Guid Martinetti, 33 let, který před tím, než začal podnikat v oblasti zmrzlinářství, pracoval ve vinařství. Loni v dubnu Grom otevřel svůj druhý obchod v New Yorku ve West Village. Nyní Grom vyhledává vhodnou lokalitu v Tokiu, kde chtějí v příštím roce otevřít další cukrárnu.

Velkou zkouškou pro značku Grom bude otevření cukrárny v Paříži, které je naplánováno na začátek léta. Cukrárna bude čelit velkému konkurenčnímu tlaku. Hned za rohem totiž stojí cukrárna Amorino, která v Paříži prosperuje již několik let.

Amorino upřednostňuje zkušenosti

Stejně jako Grom, byla i společnost Amorino založena dvěma italskými přáteli, kteří předtím neměli žádnou zkušenost se zmrzlinou. První obchod se zmrzlinou otevřela společnost Amorino v roce 2002 na menším ze dvou ostrovů, které jsou rozesety po řece Seině v centru města Île Saint-Louis. Zde se Amorino tváří v tvář již od počátku podnikání setkává s jedním z nejstarších pařížských výrobců sorbet: značkou Berthillon. "Tak trochu jsme to udělali schválně. Jestliže zvládneme podnikat zde, tak to zvládneme všude", říká jeden ze zakladatelů Amorina Paolo Benassi, 42 let.

Interiér cukrárny AmorinoAmorino ve srovnání s Gromem klade větší důraz na získané zkušenosti. Zaměřuje se více na detail a jednotný korporátní vzhled - všechny obchody Amorino vypadají stejně. Stěny obchodů zdobí kvalitní kámen nebo dřevěné panely z masivního ořechu vyrobené mistrem tesařem z Reggio Emilia, což je rodné město obou zakladatelů firmy. Barvy jsou laděny do odstínů hnědé a všude, kde je to vhodné, je zřetelně zobrazen Amor ztvárňující logo Amorina. Společnost Amorino má velmi specifické požadavky na své obchody a přesnou představu o každém detailu. Například mají detailně promyšlené, jak by mělo vypadat osvětlení chladící vitríny, jaký odstín světla má být použit k osvětlení nebo jaká je minimální vzdálenost mezi jednotlivými prvky v obchodě. V případě Amorina jde o skutečné detaily, které dohromady tvoří dokonalý a především úspěšný koncept. To potvrzují i reference zákazníků Amorina.

"Zmrzlina je to, co je důležité. Ale obchod musí být také hezký a příjemný", říká Andrea Sahyoun, student z Brazílie, který se zastaví v Amorinu pro italskou zmrzlinu pokaždé, když je v Paříži. "Zbožňuji Amorino", říká.

Podle obou zakladatelů se během rušného letního dne v obchodě prodá zhruba 1000 porcí zmrzliny Amorino. Cena za jednu porci se přitom pohybuje mezi € 3 a € 8. Je tedy vyšší, než ve většině obchodů ve městě. Ale to vůbec nevadí. Cena není vždy to, co rozhoduje! V zimě Amorino doplňuje prodej zmrzliny širokým výběrem italské čokolády a jiných zajímavých sladkostí. Krabičku italských bonbónů prodává za € 29. Amorino provozuje většinu svých 33 prodejen v rámci franchizingu, především v Itálii. Nyní se však soustředí intenzivně na Francii. Další obchody má dále v Barceloně a v Šanghaji.

Jak je v Amorinu nahlíženo na detail a firemní identitu, dokládají obchody vystavěné v Šanghaji. Při jejich stavbě se nekompromisně vyžadovalo, aby byly naprosto totožné s těmi v Evropě.

Pan Sereni doufá, že v příštích 5 letech dosáhne síť Amorino ve Francii rozšíření na sto obchodů a zároveň expanduje do sousedních zemí jako je Německo, Španělsko atd.

Amore Gourmet Gelato a italská zmrzlina v Indii

Další z řady úspěšných značek prodávající zmrzlinu je Amore Gourmet Gelato, podnikající v Indii. Spoluzakladatel Nayyer Hussain, 46 let, říká, že Amore Gourmet vyrábí, skladuje a prodává zmrzlinu na kvalitních zmrzlinářských strojích dovezených z Itálie. Jednu porci zmrzliny - od Tiramisu po sorbet Guava - prodává za průměrnou cenu kolem jednoho eura. „To je více než dvojnásobek, než v jakémkoliv jiném místním obchodě", říká pan Hussain.

Prodejní stánek zmrzliny Amore Gourmet GelatoVelkou výzvou, kterou cukrárny Amore Gourmt Gelato přijaly je šířit a nabízet netradiční příchutě indickým zákazníkům, kteří preferují jednoduchou chuť např. anýzu s kmínem a zázvorem nebo tradiční italské chutě, jako je pistáciová či prostý vaječný krém.

Všechny tři příklady úspěšných obchodníků poodkrývají, co je při prezentaci a prodeji zmrzliny důležité. Aby byl obchod se zmrzlinou úspěšný, musí prodejce přemýšlet o produktech a jejich prodeji koncepčně a vše řešit a plánovat do nejmenšího detailu. Tedy prodávat produkty připravené pouze z opravdu kvalitních surovin, vyrábět na kvalitních zmrzlinářských strojích, vhodně, netradičně a elegantně je prezentovat a intenzivně se zabývat marketingem a komunikací se zákazníkem. Kombinace všech těchto aktivit, společně s know-how obchodníka, zaručuje jistý úspěch. Stejně tak, jako v případě značek Grom, Amorino nebo Amore Gourmet Gelato.

Bohužel v současné době jsme svědky spíše opačného nebo pouze polovičního přístupu k prodeji a prezentaci zmrzliny. Některý výrobce či prodejce šetří na kvalitě surovin, jiný zase na vybavení a zmrzlinových strojích. Pokud se už najde někdo, kdo vyrábí kvalitní a konkurence schopné produkty, většinou nevěnuje dostatečnou pozornost samotnému prodeji, vhodné prezentaci výrobků a komunikaci se zákazníkem.

Problém často tkví v nedostatečně informované a proškolené obsluze. Pokud zmrzlině a jejímu složení dostatečně nerozumí nebo nepozná rozdíly mezi jednotlivými druhy, pravděpodobně ji nedokáže ani kvalitně prezentovat a prodat zákazníkům. Přitom prodej a prezentace zmrzliny stojí právě na schopnostech obsluhy. Ta zákazníkům musí umět poradit, navrhnout doporučení, podrobně vysvětlit, z čeho a jak je zmrzlina vyráběna nebo jaký rozdíl je mezi sorbetem a smetanovou či mléčnou zmrzlinou. Tyto informace patří k základním znalostem, které obsluha musí bezpodmínečně znát.

Situace se naštěstí rapidně zlepšuje a do budoucna se jistě dočkáme mnoha kvalitních cukráren a obchodů se zmrzlinou, které mohou konkurovat zaběhnutým značkám prodávajícím svou zmrzlinu v jiných evropských zemích.

 

Články

5/02/2020

Toužíte si založit vlastní cukrárnu, ale máte obavy z výsledku? Nenechte se odradit a změňte svůj sen ve sk...

7/01/2020

Pokud zvažujete pořízení stroje na zmrzlinu, je třeba zvážit celou řadu faktorů. Doporučujeme prokonzul...

7/03/2019

Chystáte-li se pořizovat si s blížící se sezónou stroj na zmrzlinu, to první, co byste si měli ujasnit, je ...

Aktualita

PřijďtePřijďte si prohlédnout novinky na zmrzlinovou sezónu 2024

Jako každý rok jsme si pro vás připravili několik prezentací novinek po ČR i SK.